malgorzatanitek.pl

Zaprojektuj siebie, zaprojektuj sobie
- poznaj własne potrzeby i wartości

Czas trwania sesji – 60 minut

Cena – 350 zł

Pierwsza sesja jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. To moment na poznanie mnie i narzędzi, jakie wykorzystuję. Potem decydujesz, czy chcesz współpracować. 

Pracuję także online

To moja autorska metoda, w której łączę narzędzia mentoringowe i coachingowe z wiedzą o projektowaniu i dekoracji wnętrz. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo oddziałują na nas wnętrza, w których przebywamy. Znaczenie ma nie tylko kolor, barwa światła, ale też odstępy między meblami, wysokość sufitu, nasłonecznienie.

Przestrzeń wpływa na nasz nastrój, ale i efektywność naszych działań czy relacje – może sprzyjać ich zacieśnianiu lub osłabianiu. Odpowiednio projektując kuchnię, sprawimy, że stanie się ona sercem domu, miejscem wspólnego gotowania, biesiadowania. Przestawiając biurko pod okno, dostarczymy naszemu mózgowi naturalnego światła a wraz z nim pozytywnej energii i skupienia. 

Najpierw jednak należy poznać własne potrzeby. A to wcale nie jest takie proste. W codziennej krzątaninie nie zastanawiamy się raczej nad poziomami słynnej piramidy Maslowa. A szkoda.

Sesję zaczynamy od określenia wartości czyli tego, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już je znasz, łatwiej myśleć o potrzebach i ich zaspokojeniu. Potem rozpoczyna się praca z przestrzenią i w przestrzeni. Badasz, w których miejscach czujesz się dobrze, gdzie pojawia się dyskomfort. Czego w danym pomieszczeniu brakuje a czego jest w nadmiarze. Zastanawiamy się wspólnie, co można zmienić. By poczuć się lepiej, nie musisz wydawać fortuny na remont. Czasem wystarczy przestawienie mebli, wymiana żarówki na taką z cieplejszym światłem, pomalowanie ścian albo zwykłe generalne porządki, pozbycie się nieużywanych rzeczy. 

Służę tu radą i doświadczeniem projektanta wnętrz, ale jednocześnie zachęcam Klientów do samodzielnej eksploracji i kreatywnej pracy. Namalowany własnoręcznie obraz albo odnowiona lampa, będą nam się miło kojarzyć i przy okazji codziennie stymulować nasz mózg pozytywną energią, poczuciem wpływu na życie i sprawczości.

Kształtujemy nasze budynki, a potem te budynki kształtują nas

Winston Churchill

Psychologia przestrzeni

To wciąż rozwijająca się nauka, która bada oddziaływanie otoczenia na nas i zachowania przestrzenne człowieka. Twórcą jej  podstaw jest etnolog Edward Hall.

Wiemy już, że na nasze samopoczucie mają wpływ różne impulsy: 

wizualne czyli kolory, kształty, rozmieszczenie mebli i sprzętów

audio – dźwięki, hałas, cisza

kinestetyczne – odległości w przestrzeni, możliwość ruchu

Wpływa na nas także faktura przedmiotów, które dotykamy, 

na których siedzimy,  zapachy, odory, wentylacja.

Jasne światło sprzyja skupieniu i stymuluje nasz mózg do większej wydajności, a to ciemniejsze pomoże nam w momentach, kiedy chcemy być kreatywni. Im intensywniejsze światło, tym większe emocje. 

Słabe oświetlenie i brak ekspozycji na słońce mogą powodować depresję i lenistwo.

Poznanie zagadnień psychologii przestrzeni zawsze skutkuje poprawą jakości naszego życia. Wiedza ta  wykorzystywana jest coraz częściej przy projektowaniu budynków (na przykład dla osób chorych) i przestrzeni publicznych, a nawet miast.